Jak dobrze wybrać ubezpieczenie w góry?

Wyprawy po górach to dla wielu osób prawdziwa pasja. Jednak każdy miłośnik gór doskonale wie, że bywają one bardzo zdradliwe. O wypadek na szklaku naprawdę nie jest trudno. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyprawą zapewnić sobie właściwą ochronę ubezpieczeniową. W tym przypadku mowa jest o ubezpieczeniu górskim. Dziś na rynku niemal każda firma ubezpieczeniowa oferuje swoim klientom tego typu polisę. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając konkretne ubezpieczenie turystyczne.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie w góry?

Ryzyko wypadku w górach jest zawsze bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli wędruje się po dość trudnych szlakach. Dodatkowo dochodzą do tego zmienne warunki atmosferyczne. Wypadek w górach wiąże się z akcją ratowniczą, a następnie z leczeniem. Nierzadko dochodzi jeszcze do tego rehabilitacja. Nie da się ukryć, że wszystko to kosztuje i to nie mało. To ważne, zwłaszcza jeśli planuje się wyjazd za granicę. Tam bowiem wszystkie koszty ratownictwa i leczenia pokrywa się z własnej kieszeni. Dlatego warto się przed taką ewentualnością skutecznie zabezpieczyć. Mowa tu o ubezpieczeniu górskim. Jeśli doszłoby do wypadku, a tym samym akcji ratowniczej i pobytu w szpitalu, wówczas wszystkie koszty pokryte zostaną z polisy ubezpieczeniowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie górskie?

Polska należy do nielicznych krajów, których nie ponosi się kosztów związanych z akcją ratowniczą

Przede wszystkim ubezpieczenie w góry pokrywać powinno wszystkie koszty związane z akcją służb ratowniczych oraz z pobytem w placówce medycznej. To powinna być podstawa każdego ubezpieczenia turystycznego. Wybierając konkretną ofertę ubezpieczeniową, uwagę zwrócić zatem należy na kwotę gwarantowaną. Ta wynosić powinna przynajmniej 20-30 tys. euro. Wówczas można być pewnym, że polisa ubezpieczeniowa pokryje wszystkie koszty będące wynikiem akcji ratunkowej i leczenia. Warto również pamiętać o tym, aby ubezpieczenie pokrywało także transport do domu. Wykupując ubezpieczenie górskie, warto także zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem NNW. Jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to zabezpieczenie na wypadek uszczerbku na zdrowiu. Dobrym rozwiązaniem będzie również ubezpieczenie OC, które stanowi ochronę na wypadek nieumyślnego wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej.

Jaki zakres ubezpieczenia turystycznego?

Wiedzieć trzeba, że standardowe ubezpieczenie w góry w niektórych sytuacjach może być niewystarczające. Dotyczy to osób, które w planach mają nieco bardziej ekstremalny pobyt w górach. Mowa tu choćby o wspinaniu się na wysokie i niebezpieczne szczyty (np. powyżej 3000 m n.p.m.), biegach górskich czy jeździe na rowerze po górach. W takich wypadach często konieczne jest rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego analizując oferty firm ubezpieczeniowych dokładnie sprawdzić należy zakres ubezpieczenia. Wszystko po to, aby wybrać takie ubezpieczenie, które na pewno zapewni całościową ochronę podczas pobytu i aktywności w górach.

Czy warto wykupić ubezpieczenie wyjeżdżając w polskie góry?

Polska należy do nielicznych krajów, których nie ponosi się kosztów związanych z akcją ratowniczą. Wiele osób zastanawia się zatem, czy wybierając się w polskie góry, warto wykupić ubezpieczenie. Śmiało, można powiedzieć, że jak najbardziej tak. W tym przypadku szczególną uwagę zwrócić należy na ubezpieczenie NNW. Choć w Polsce pomoc w szpitalu otrzyma się bezpłatnie, to już tak kolorowo sytuacja nie wygląda w przypadku późniejszej rehabilitacji, jeśli taka będzie konieczna, zwłaszcza jeśli konieczne będzie skorzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej. Ubezpieczenie NNW pokryje w takim przypadku koszty związane z późniejszym leczeniem.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.