Sezon rowerowy w pełni. Coraz częściej widoczni rowerzyści szusują po trasach miejskich i terenowych. Ten piękny sport, mający wiele rekreacyjnych, zalet nie jest uznawany za wyjątkowo kontuzyjny. Jednakże, istnieją pewne nieprzewidywalne sytuacje mogące zaskoczyć każdego rowerzystę. W takich okolicznościach z pomocą przychodzi OC na rower? Czym jest i jak z niego skorzystać? Odpowiadamy.
OC na rower – ochrona dla rowerzysty i roweru
Aby móc w pełni bezpiecznie korzystać z uroków jazdy na rowerze, warto pomyśleć o wykupieniu OC na rower. Pakiety ubezpieczeń tego typu obejmują:
- finansowe wsparcie w razie wypadku,
- ubezpieczenie roweru od usterek,
- ubezpieczenie roweru od kradzieży,
- pomoc finansowa w razie wypadków podczas zawodów amatorskich i profesjonalnych,
- pokrycie szkód, które może wyrządzić rowerzysta osobom trzecim,
- dodatkowe opcje dla uprawiających jazdę wysokiego ryzyka taką jak downhill czy MTB.
Ile kosztuje ubezpieczenie na rower i czy jest obowiązkowe?
Według polskiego prawa ubezpieczenie na rower nie jest wymagane choć, jak wspomniano wyżej, naprawdę warto je mieć. Ceny ubezpieczenia roweru nie są wygórowane i można korzystać z OC na rower przy zainwestowaniu kilkunastu złotych rocznie.
Korzyści płynące z posiadania assistance na rower
Nieważne czy uprawiasz jazdę na rowerze profesjonalnie czy też amatorsko – powzięcie pewnych środków ostrożności przyda się każdemu. Wykupienie ubezpieczenia na rower zapewnia pomoc w wielu nieprzewidywalnych sytuacjach. Jakie to sytuacje? Oto one:
- stłuczka z udziałem hulajnogi elektrycznej,
- zderzenie z przechodzącym przez ścieżkę rowerową pieszym,
- wypadek drogowy z udziałem samochodu,
- kontuzja wywołana upadkiem z roweru,
- zniszczenie bądź kradzież roweru.
We wszystkich, opisanych powyżej sytuacjach można liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela. Oczywiście, należy w sposób dokładny zapoznać się z zapisami poszczególnych polis rowerowych.
Wiek roweru a ubezpieczenie
Ważną kwestią, która brana jest pod uwagę przez ubezpieczyciela, jest cena i wiek naszego sprzętu. Tutaj czas nie działa na naszą korzyść. Chcąc uzyskać jak najkorzystniejsze warunki i wysoką kwotę odszkodowania, w razie zniszczeń bądź kradzieży roweru, należy ubezpieczyć go jak najszybciej. Z reguły, w przypadku roweru kupionego podczas ostatnich dwunastu miesięcy, możemy liczyć na sumę ubezpieczenia wynoszącą 100% jego wartości. W okresie od trzynastu miesięcy do dwóch lat będzie to już 80% wartości pojazdu. A rower starszy niż dwuletni będzie mógł być ubezpieczony na 65% wartości.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.