OC na rower – jakie przynosi korzyści?

Sezon rowerowy w pełni. Coraz częściej widoczni rowerzyści szusują po trasach miejskich i terenowych. Ten piękny sport, mający wiele rekreacyjnych, zalet nie jest uznawany za wyjątkowo kontuzyjny. Jednakże, istnieją pewne nieprzewidywalne sytuacje mogące zaskoczyć każdego rowerzystę. W takich okolicznościach z pomocą przychodzi OC na rower? Czym jest i jak z niego skorzystać? Odpowiadamy.

OC na rower – ochrona dla rowerzysty i roweru

Aby móc w pełni bezpiecznie korzystać z uroków jazdy na rowerze, warto pomyśleć o wykupieniu OC na rower. Pakiety ubezpieczeń tego typu obejmują:

Sezon rowerowy w pełni. Coraz częściej widoczni rowerzyści szusują po trasach miejskich i terenowych

 • finansowe wsparcie w razie wypadku,
 • ubezpieczenie roweru od usterek,
 • ubezpieczenie roweru od kradzieży,
 • pomoc finansowa w razie wypadków podczas zawodów amatorskich i profesjonalnych,
 • pokrycie szkód, które może wyrządzić rowerzysta osobom trzecim,
 • dodatkowe opcje dla uprawiających jazdę wysokiego ryzyka taką jak downhill czy MTB.

Ile kosztuje ubezpieczenie na rower i czy jest obowiązkowe?

Według polskiego prawa ubezpieczenie na rower nie jest wymagane choć, jak wspomniano wyżej, naprawdę warto je mieć. Ceny ubezpieczenia roweru nie są wygórowane i można korzystać z OC na rower przy zainwestowaniu kilkunastu złotych rocznie.

Korzyści płynące z posiadania assistance na rower

Według polskiego prawa ubezpieczenie na rower nie jest wymagane choć, jak wspomniano wyżej, naprawdę warto je mieć

Nieważne czy uprawiasz jazdę na rowerze profesjonalnie czy też amatorsko – powzięcie pewnych środków ostrożności przyda się każdemu. Wykupienie ubezpieczenia na rower zapewnia pomoc w wielu nieprzewidywalnych sytuacjach. Jakie to sytuacje? Oto one:

 • stłuczka z udziałem hulajnogi elektrycznej,
 • zderzenie z przechodzącym przez ścieżkę rowerową pieszym,
 • wypadek drogowy z udziałem samochodu,
 • kontuzja wywołana upadkiem z roweru,
 • zniszczenie bądź kradzież roweru.

We wszystkich, opisanych powyżej sytuacjach można liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela. Oczywiście, należy w sposób dokładny zapoznać się z zapisami poszczególnych polis rowerowych.

Wiek roweru a ubezpieczenie

Ważną kwestią, która brana jest pod uwagę przez ubezpieczyciela, jest cena i wiek naszego sprzętu. Tutaj czas nie działa na naszą korzyść. Chcąc uzyskać jak najkorzystniejsze warunki i wysoką kwotę odszkodowania, w razie zniszczeń bądź kradzieży roweru, należy ubezpieczyć go jak najszybciej. Z reguły, w przypadku roweru kupionego podczas ostatnich dwunastu miesięcy, możemy liczyć na sumę ubezpieczenia wynoszącą 100% jego wartości. W okresie od trzynastu miesięcy do dwóch lat będzie to już 80% wartości pojazdu. A rower starszy niż dwuletni będzie mógł być ubezpieczony na 65% wartości.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.