Wiele osób coraz chętniej przesiada się z samochodu na rower. Sprzyja temu rozwój ścieżek rowerowych i wypożyczalnie miejskich rowerów. Jednak rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego narażeni są na wypadki i kolizje. Dlatego większość firm ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie pakiet zawierający między innymi ochronę NNW i OC rowerzysty.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
NNW to najbardziej popularne ubezpieczenie, które daje realną pomoc podczas wypadku. Rowerzysta jest szczególnie narażony na doznanie uszkodzenia ciała podczas upadku. Złamana ręka lub noga może być powodem kilkutygodniowej przerwy w pracy i pozbawić poszkodowanego źródła dochodów. Może się również okazać, że powrót do pełnej sprawności wymaga odbycia kosztownej rehabilitacji. W obydwu przypadkach pomocne z pewnością okaże się uzyskane odszkodowanie. Dzięki niemu jest możliwość przeczekania przerwy w pracy oraz zapewnienie sobie odpowiedniej opieki rehabilitanta.
Odpowiedzialność cywilna rowerzysty
Jeżdżąc po mieście nietrudno wyobrazić sobie, że w każdej chwili może dojść do jakiejś nieprzyjemnej sytuacji. Miasta są zatłoczone i pełne śpieszących się ludzi. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby rozpędzonym rowerem zahaczyć o lusterko luksusowego samochodu lub potrącić stojącego na chodniku pieszego. Dla zabezpieczenia się przed koniecznością płacenia z własnych pieniędzy wysokiego odszkodowania, warto zdecydować się na zakup OC rowerzysty.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zabezpiecza przed płaceniem odszkodowania za uszkodzenie osób oraz mienia. Bardzo kosztowne może okazać się zwłaszcza sprowadzenie uszczerbku na zdrowiu. Poszkodowany ma prawo domagać się płacenia świadczenia nawet przez wiele lat, jeśli na przykład na skutek wypadku nie pracuje zawodowo.
Ubezpieczenie a sporty podwyższonego ryzyka
Jeśli jazda na rowerze daleko wykracza poza rodzinne wycieczki do parku lub lasu i jest wyczynowym uprawianiem sportu, należy zastanowić się nad ubezpieczeniem obejmującym bardziej ryzykowne używanie roweru. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują rozszerzenie polisy o następujące aktywności:
- MTB, czyli kolarstwo górskie;
- kolarstwo przełajowe;
- kolarstwo torowe;
- downhiil, czyli kolarstw zjazdowe.
Każdy z wymienionych ekstremalnych rodzajów jazdy na rowerze niesie za sobą podwyższone ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Dodatkowo duża prędkość lub trudny teren mogą powodować wstąpienie poważnych urazów, których leczenie będzie długotrwałe i bardzo kosztowne. Polisa pozwoli na zniwelowanie skutków zdarzenia.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.