Czy ubezpieczenie OC radcy prawnego jest obowiązkowe?

Radca prawny jest osobą, która świadczy usługi pomocy prawnej. Jest to zawód zaufania publicznego (więcej). W kancelarii radcy prawnego możemy uzyskać pomoc, poradę lub spotkać się na konsultację. Radca prawny przygotowuje także umowy, sporządza akty prawne i opinie, a także występuje przed sądem oraz organami administracji publicznej. Zakres obowiązków jest bardzo szeroki.

Ubezpieczenie radcy prawnego

Praca radcy prawnego jest bardzo odpowiedzialna. Jest to wykształcona osoba, która najczęściej specjalizuje się w danej dziedzinie prawa. Jednak czasami z racji zawiłych przepisów prawnych zdarzają się pomyłki w pracy radcy, które kosztują klienta nie tylko nerwy, ale także i środki finansowe. W takim przypadku działa ubezpieczenie. Każdy radca prawny zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 11 grudnia 2003 roku musi posiadać ubezpieczenie radcy prawnego. Dzięki temu klienci są chronieni w przypadku powstania szkody. Takie ubezpieczenie obowiązuje radców prawnych, którzy nie mają zawieszonych praw do wykonywania zawodu oraz nie zostali skreśleni z listy radców prawnych. W rozporządzeniu została także ustalona minimalna kwota, na jaką polisa musi zostać zawarta. Jest to równowartość 50.000 euro. Ubezpieczenie musi zostać zawarte nie później niż jeden dzień przed datą rozpoczęcia wykonywania zawodu.

Dobrowolne ubezpieczenie radcy prawnego

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zawód_zaufania_publicznego

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia wielu radców prawnych wykupuje dodatkowe ubezpieczenie, które chroni przed znacznie większym zakresem szkód. Takie ubezpieczenie może pokryć szkody, na które nie wystarczyło środków z obowiązkowego OC. Bardzo często dobrowolne ubezpieczenia podzielone są na różne warianty. Każdy z nich dostosowany jest do innej działalności. Radca prawny pracujący na własny rachunek wybierze inną polisę niż kancelaria prawna. Dobrowolne ubezpieczenie zabezpiecza także mienie radcy prawnego znajdujące się w jego biurze. Dzięki takiemu ubezpieczeniu codzienna praca jest znacznie łatwiejsza i mniej stresująca.

Gdzie wykupić ubezpieczenie?

Na polskim rynku działa bardzo dużo firm ubezpieczeniowych, które oferują swoje usługi. Prawie każda z nich posiada ofertę skierowaną do radców prawnych. Oczywiście warto przed podpisaniem umowy porównać różne oferty. Każdy ubezpieczyciel posiada własne warunki, z którymi należy się zapoznać. Czasami warto zapłacić nieco więcej, ale kwota ta będzie poszerzała zakres ochrony. Na ubezpieczeniu nie wolno oszczędzać, gdyż może to potem doprowadzić do sytuacji, że suma gwarancyjna będzie zbyt niska i nie wystarczy na pokrycie szkód.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.